شیرودی

در بین ارقام اصلاحی، رقم شیرودی جایگاه اول سطح زیر کشت در استان مازندران و کشور را به خود اختصاص داده و در حال حاضر برآورد می شود که این سطح به بیش از ۳۰۰۰۰ هکتار از اراضی استان مازندران و ۲۰۰۰۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور باشد. این رقم که از تلاقی خزر و طارم دیلمانی حاصل شده است، دارای عملکرد بالا(بیشترین مقدار ۵/۱۳ تن در هکتار)، کیفیت پخت مناسب و همچنین از نظر شکل دانه از بازرپسندی بسیار بالایی برخوردار است و از نقاط ضعف این رقم می توان به دیر رس بودن آن اشاره کرد.  در سال ۱۳۸۷ آقای علی محدثی، محقق ایستگاه تحقیقات برنج تنکابن این رقم را معرفی کرده و در بین کشاورزان توزیع شد.

برنج عطری

به انواعی از برنج گفته می شود که به علت داشت ترکیبات معطر مختلف از جمله ۲- استیل ۱- پیرولین دارای بوی مخصوص بوده و بر مبنای شدت و ضعف عوامل مربوطه به سه درجه قوی ، متوسط و ضعیف درجه بندی می شود.

جهت بررسی عطر از روش سود و صدیق

نمره­ دهیدرجه معطر بودن
۱ندارد
۲ضعیف
۳خوب
۴بسیار عالی

گروه­ بندی براساس غلظت ژل (GC) در برنج 

یکی از فاکتور­های مهم در بخش کنترل کیفیت، قوام ژل (Gel Consistency) برنج می­باشد که نشان دهنده مرغوب بودن یک رقم یا واریته است چرا که نرم بودن و ماندگاری برنج بعد از پخت تا حد زیادی به GC  وابسته است. کارشناسان بینج بار برای حصول اطمینان از مرغوبیت برنج های خریداری شده، ابتدا میزان GC ارقام مختلف را اندازه گیری کرده و در صورت تایید به بخش مربوطه ارجاع می دهد. مفتخریم به شما مشتریان عزیز این اطمینان را بدهیم که تمامی برنج های شیرودی موجود در سایت دارای قوام ژل ۸۰ تا ۹۵ میلی متر بوده که نشان دهنده کیفیت بالای محصولات قابل عرضه می باشد.

طول حرکت ژل (میلی متر)گروه­بندیملاحظات
۴۰ >ژل سختپس از پخت سفت، خشک شده و ماندگاری ندارند
۴۱ – ۶۰ژل متوسطپس از پخت کمی سفت و خشک می­گردد و ماندگاری آن کمی بیشتر ازگروه اول است
۶۱- ۱۰۰ژل نرمماندگاری بیشتر پس از پخت

طبقه بندی براساس درجه حرارت ژلاتینی شدن(GT) 

یکی از مشکلات عمده خانم های خانه دار یا افرادی که در حوضه آشپزی فعالیت دارند، این است که چطور برنج های ایرانی و یا خارجی را پخت کنند به طوری که دانه های برنج بیشترین قد کشیدگی و حالت مجلسی را به خود بگیرد. در حقیقت برای رفع این مشکل، مشتریان عزیز باید آگاهی کامل از درجه حرارت ژلاتینه شدن برنج داشته باشند تا برنجی چسینده یا سفت و خشک پخت نکند. بینج بار بر خود لازم میدارد که کلیه­ی محصولات موجود در سایت را به همراه درجه حرارت ژلاتینه شدن درج کند تا مشتریان محترم با خیالی آسوده برنج مد نظر خود را طبخ کنند. کارشناسان کنترل کیفیت کلیه برنج های شیرودی کشاورزانی که در سایت عضویت دارند را از نظر فاکتور GT بررسی کرده و برنجی را در سایت قرار می­دهند که  GT آنها بین ۵/۴ تا ۵/۵ داشته باشند. برای درک بهتر و راهنمایی بیشتر شما مشتریان عزیز باید گفت که کلیه شیرودی­های موجود در سایت بینج بار را به مدت ۵ تا ۸ دقیقه در آب جوش بجوشانید و سپس آبکش کنید.

نمره­دهیدرجه حرارت ژلاتینی شدنملاحظات
۶ و ۷cْ۶۹- ۵۵پایین (برنج پخته شده حالت چسبنده دارد)
۴ و ۵cْ۷۴-۷۰متوسط (برنج پس از پخت نرم و مرطوب می­ماند)
۲ و ۳بالاتر از cْ۷۴بالا (برنج پخته شده سفت و خشک می­شود)

گروه ­بندی میزان آمیلوز  (AC در برنج)

برنج ها براساس میزان آمیلوز متنوع و متفاوت می­باشد. برای درجه بند برنج سفید از نظر کیفیت پخت، از میزان آمیلوز به عنوان مهمترین عامل تاثیرگذار بر کیفیت پخت یاد می شود. حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که در بعضی مواقع با خوردن برنج احساس سنگینی در قسمت معده و یا نفخ می کنید. این حالت در اکثر مواقع بخاطر مخلوط بودن برنج نامرغوب با برنج های عطری بوده یا خود برنج از آمیلوز کافی برخوردار نیست. این مشکل نیز از دید کارشناسان بینج بار پنهان نمانده و کلیه محصولات موجود در سایت، آزمایش تست میزان آمیلوز را گذرانده و همچنین به اطلاع کلیه مشتریان عزیز می رساند شیرودی موجود در بینج بار دارای آمیلوز ۲۲ تا ۲۴ درصد می باشند.

درصدآمیلوز(%)میزان آمیلوزتوضیحات
۲ – ۰۹ – ۳۱۹ – ۱۰برنج واکسیبسیارکم آمیلوزکم آمیلوزدانه برنج بعد از پخت حالت چسبنده دارد( واریته­های ژاپونیکا)
۲۵ – ۲۰متوسط آمیلوزبرنج پس از پخت نرم و مرطوب می­ماند
بیش از ۲۵آمیلوز بالابرنج پس از پخت سفت و خشک می­شود(واریته­های ایندیکا)

جدول اطاعات برنج شیرودی

دمای ژلاتینه شدن (GT )3.5 (70-74 درجه سانتی گراد)
غلظت ژل ( GC )85 – ژل نرم (ماندگاری بیشتر پس از پخت)
َAC (آمیلوز)۲۳- (برنج پس از پخت نرم و مرطوب می ماند )
نمره دهی عطرضعیف
طول قبل پخت۷٫۷۲mm
طول بعد پخت۱۱٫۵mm

دیدگاه بگذارید