طرز تهیه برنج کته
0

برای زمانی که فرصت زیادی برای آشپزی ندارید پخت برنج به صورت کته می تواند گزینه مناسبی باشد چون بسیار ساده است و در کمترین زمان انجام می شود.یکی دیگر از مزایای پخت برنج به صورت کته نسبت به آبکش حفظ ازرش غذایی برنج است. در ادامه مراحل پخت برنج به روش کته را به شما آموزش می دهیم.

 

مراحل تهیه برنج کته

1.برنج را پاک کنید و به خوبی بشویید تا آب آن شفاف شود.

 

2.به برنجتان به مقدار کافی نمک اضافه کنید. دقت کنید تا مقدار آن  زیاد نباشد چون برنج آبکش نمی شود تا نمک اضافی آن برود. اجازه دهید  تا برنج حدود ۱ الی 2 ساعت خیس بخورد.

 

3.برنج را به همراه آبی که با آن خیس خورده درون قابلمه بریزید. توجه داشته باشید که مقدار آب باید به اندازه ای باشد که یک بند انگشت آب روی برنج قرار بگیرد.

نکته : دقت کنید سایز قابلمه متناسب با مقدار برنج باشد. چون در صورت بزرگ بودن و زیاد شدن حجم آب، برنج وا می رود و شفته می شود. برای مثال برای پخت دو پیمانه برنج از یک قابلمه کوچک (دونفره) استفاده کنید.حالا شعله گاز رو روشن کنید و اجازه دهید تا برنج با حرارت زیاد بجوشد. در قابلمه باید باز باشد.

 

4.برنج باید انقدر بجوشد که آبش کشیده شود، البته نه خیلی خشک ، باید به طوری باشد که وقتی با قاشق برنج رو کنار میزنید ته قابلمه  مقدار خیلی کمی آب باقی مانده باشد.

 

5.مقداری روغن روی برنج بریزید ، در قابلمه را با دم کنی ببندید و برای نیم ساعت الی سه ربع اجازه دهید تا برنج دم بکشد.

 

6.کته شما آماده است.نوش جان!

 

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X