برنج طارم را بیشتر بشناسیم
0
برنج طارم را بیشتر بشناسیم

برنج طارم

برنج طارم از بهترین و مرغوب­ ترین برنج ها است كه از كيفيت بسيار بالايى نیز برخوردار می باشد. برنج طارم انواع مختلفی دارد كه شامل طارم هاشمی، طارم محلی، طارم مولائی، طارم صدری، سنگ طارم، طارم امرالهی، طارم دیلمانی، طارم عسگری و … است. اين نامگذارى ها توسط شخص يا بر اساس منطقه كشت می باشد. اين تفاوت در اسامى، دليل بر برترى طارم ها نسبت به يكديگر نيست و همه ى آنها كيفيت مطلوبى نسبت به دیگر ارقام پر محصول (شیرودی، فجر و …) دارند.

برنج طارم به خاطر عطر ، طعم و کیفیت پخت بی­نظیری که دارد، بسیار بازار پسند و پرطرفدار است .این رضایت مشتری باعث شده تا بیشترین میزان تولید و مصرف برنج ایرانی را به خود اختصاص دهد. از دیگر دلایل محبوبیت این محصول ماندگاری بالای آن بعد از پخت می باشد، به گونه ای که تا ساعت ها بعد از پخت، نرمی و طعم خود را حفظ می کند.

بررسی پخت

پخت و قد کشیدن برنج طارم به صورت کته یا آبکش بینظیر است. همچنین عطر و بوی فوق العاده آن، هر آشپزی را به طبخ طارم علاقه مند می کند. این رقم در مصارف خانگی و مجالس  استفاده زیادی دارد.

 

بررسی ظاهر 

دانه های برنج طارم نسبت به ارقام دیگر، کوتاه تر و چاق تر می باشند و حالت دوکی شکل دارند (به طوری که اگر میان دو انگشت خود بغلتانید دو وجهی بودن را حس می کنید). این رقم شیری رنگ است.

بررسی قیمت

برنج طارم در استان مازندران به سه روش کشت اول , رتون , کشت دوم کشت می شود. کشت دوم و رتون از لحاظ کیفیت، عطر و طعم بهتر از کشت اول می باشند به همین دلیل با قیمتی بالاتری در بازار به فروش می رسند. برای اطلاع از لیست قیمت ها به صفحه محصولات بینج بار سر بزنید.

 

 بررسی عطر

برنج معطر به نوعی از برنج گفته می ­شود که دارای بوی مخصوص می باشد. این نوع برنج به دليل داشتن ترکیبات فرار مختلف از جمله “2-استیل  1-پیرولین” معطر هستند. برنج عطرى به چهار درجه قوی، متوسط، ضعیف و بدون عطر تقسیم می ­شود، كه اين دسته بندى بر مبنای شدت عوامل مربوطه است.

با توجه به مطالعات انجام شده توسط کارشناسان بخش کشاورزی بینج بار، میزان عطر برنج طارم سنگی در حد بسیار عالی (نمره ۴) و مابقی طارم­های موجود در منطقه از جمله طارم هاشمی به طور میانگین خوب (نمره ۳) براورد شده است.

نمره­ عطر درجه معطر بودن
۱ ندارد
۲ ضعیف
۳ خوب
۴ بسیار عالی

 

گروه­ بندی براساس غلظت ژل (GC) در برنج 

یکی از فاکتور­های مهم در بخش کنترل کیفیت، غلظت ژل (gel content) برنج می­باشد که نشان دهنده مرغوب بودن یک رقم یا واریته است چرا که نرم بودن و ماندگاری برنج بعد از پخت تا حد زیادی به GC وابسته است. کارشناسان بینج بار برای حصول اطمینان از مرغوبیت برنج های خریداری شده، ابتدا میزانGC  ارقام مختلف را اندازه گیری کرده و در صورت تایید به بخش مربوطه ارجاع می دهد. مفتخریم به شما مشتریان عزیز این اطمینان را بدهیم که تمامی برنج های طارم موجود در سایت دارای غلظت ژل ۵۵ تا ۹۵ میلی متر بوده که نشان دهنده کیفیت بالای محصولات قابل عرضه می باشد.

طول حرکت ژل (میلی متر) گروه­بندی ملاحظات
۴۰ > ژل سخت پس از پخت سفت و خشک شده و ماندگاری ندارند
۴۱ – ۶۰ ژل متوسط پس از پخت کمی سفت و خشک می­گردد و ماندگاری آنکمی بیشتر ازگروه اول است
۶۱- ۱۰۰ ژل نرم ماندگاری بیشتر پس از پخت

 

طبقه بندی براساس درجه حرارت ژلاتینی شدن(GT

یکی از مشکلات عمده خانم های خانه دار یا افرادی که در حوضه آشپزی فعالیت دارند، این است که چطور برنج های ایرانی و یا خارجی را پخت کنند به طوری که دانه های برنج بیشترین قد کشیدگی و حالت مجلسی را به خود بگیرد. در حقیقت برای رفع این مشکل، مشتریان عزیز باید آگاهی کامل از درجه حرارت ژلاتینه شدن برنج داشته باشند تا برنجی چسینده یا سفت و خشک پخت نکند. بینج بار بر خود لازم میدارد که کلیه­ی محصولات موجود در سایت را به همراه درجه حرارت ژلاتینه شدن درج کند تا مشتریان محترم با خیالی آسوده برنج مد نظر خود را تپخ کنند. کارشناسان کنترل کیفیت برنج کلیه برنج های طارم را اندازه گیری کرده و برنجی را در سایت قرار می­دهندکه GT بین 3/5 تا 4/5 داشته باشند. برای درک بهتر و راهنمایی بیشتر شما مشتریان عزیز باید گفت که کلیه طارم های موجود در سایت بینج بار را به مدت ۴ تا ۸ دقیقه در آب جوش بجوشانید و سپس آبکش کنید.

نمره­ دهی درجه حرارت ژلاتینی شدن ملاحظات
۶ و ۷ cْ۶۹- ۵۵ پایین (برنج پخته شده حالت چسبنده دارد)
۴ و ۵ cْ۷۴-۷۰ متوسط (برنج پس از پخت نرم و مرطوب می­ماند)
۲ و ۳ بالاتر از cْ۷۴ بالا (برنج پخته شده سفت و خشک می­شود)

 

گروه ­بندی میزان آمیلوز  (AC در برنج)

برنج ها براساس میزان آمیلوز متنوع و متفاوت می­باشد. برای درجه بند برنج سفید از نظر کیفیت پخت، از میزان آمیلوز به عنوان مهمترین عامل تاثیرگذار بر کیفیت پخت یاد می شود. حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که در بعضی مواقع با خوردن برنج احساس سنگینی در قسمت معده و یا نفخ می کنید. این حالت در اکثر مواقع بخاطر مخلوط بودن برنج نامرغوب با برنج های عطری بوده یا خود برنج از آمیلوز کافی برخوردار نیست. این مشکل نیز از دید کارشناسان بینج بار پنهان نمانده و کلیه محصولات موجود در سایت، آزمایش تست میزان آمیلوز را گذرانده و همچنین به اطلاع کلیه مشتریان عزیز می رساند طارم موجود در بینج بار دارای آمیلوز ۱۹ تا ۲۳ درصد می باشند.

درصدآمیلوز(%) میزان آمیلوز توضیحات
۲ – ۰۹ – ۳۱۹ – ۱۰ برنج واکسی بسیار کم آمیلوز دانه برنج بعد از پخت حالت چسبنده دارد( واریته­های ژاپونیکا)
۲۵ – ۲۰ متوسط آمیلوز برنج پس از پخت نرم و مرطوب می ­ماند
بیش از ۲۵ آمیلوز بالا برنج پس از پخت سفت و خشک می­ شود(واریته­های ایندیکا)

 

کیفیت کشت اول برنج بهتر است یا کشت دوم و یا رتون؟

کیفیت برنج در درجه اول به نوع رقمی که کشت میشود، وابسته است ولی تفاوت در کیفیت برنج کشت اول، دوم، و رتون (دونوج) به برخی دلایل دیگر نیز ارتباط دارد که در ذیل به آن اشاره میشود. در ۴ ماهه اول سال، شبهای مازندران به تدریج گرما بیشتر میشود ولی در ۴ ماه دوم سال این حالت بر عکس می شود، یعنی با گذشت زمان ما شبهای سرد تری را خواهیم داشت که در نتیجه این اختلاف دمای شب و روز (روز های گرم و شب های سرد ) باعث می شود که سرعت متابولیسم گیاه کاهش یافته و در نتیجه عطر برنج زیادتر از کشت اول باشد. همچنین طول دوره پر شدن دانه های برنج (زمان انتقال مواد غذایی به درون خوشه ها) در کشت اول نسبت به کشت دوم بسیار کم است که متاثر از شرایط آب و هوایی است. این اختلاف زمان در دوره پرشدن خوشهها باعث می شود که برنج کشت دوم فرصت بیشتری برای پر شدن دانه ها داشته باشد و تمام مواد غذایی را به طور کامل در خوشهها انتقال دهد که در نتیجه باعث میشود برنج های کشت دوم قطور تر از برنج های کشت اول باشد و ری آمدن و پخت بیشتری (اگر برای یک نفر به طور مثال ۱۰۰ گرم برنج کشت اول نیاز باشد، برای برنج کشت دوم ۸۰ گرم نیاز است) نسبت به کشت اول داشته باشد. پس به طور کلی میتوان گفت برنج کشت دوم خوش عطر تر، قطور تر و پخت بیشتری نسبت به برنجهای کشت اول دارند. تمامی نکات گفته شده در رابطه با کشت دوم، برای برنج رتون نیز صداق است. در شمال کشور قیمت برنجها به ترتیب از گرانترین به ارزان ترین مربوط به کشت رتون، کشت دوم و کشت اول است.

 

جدول اطلاعات برنج طارم

دمای ژلاتینه شدن (GT ) 60-74 درجه سانتی گراد
غلظت ژل ( GC ) 60 – ژل نرم (ماندگاری بیشتر پس از پخت)
َAC (آمیلوز) 21- (برنج پس از پخت نرم و مرطوب می ماند )
نمره دهی عطر خوب

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X